Gebelik Alışveriş Listesi - Birinci Trimester (İlk 13 Hafta)

Tebrikler!  Bebeğiniz geliyor. Bu liste hamileliğinizde ilk haftalarda ne alacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ikinci trimester ve üçüncü trimester alışveriş listelerimize göz atmayı unutmayın!

İşte hamileliğiniz ilk evresinde kullanacağınız ihtiyaç listeniz:

 • Hamilelik Kitapları
 • Hamile Pantolonu veya Pantolon Kemer Bandı
 • Hamile Destek Yastığı
 • Diş bakımı
 • Rahat Bir Pamuklu Sütyen
 • İyi Bir Vücut Losyonu
 • Hamile Dergileri ve Hamilelik Anı Defterleri


Hamilelik Kitapları

Gebelik ile ilgili kitapları kurcalamaya başlamanın en doğru zamanı. Hamilelik süresince elinizden düşüremeyeceğiniz birkaç kitap önerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

 • Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler - Sharon Mazel, Heidi E. Murkoff
 • Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner
 • Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler - Melinda Blau, Tracy Hogg
 • 9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik – Dr. Kağan Kocatepe

 


Hamile Pantolonu veya Pantolon Kemer Bandı

Karnınız henüz görünüyor olmayabilir, ancak pantolonunuz birkaç hafta içinde bile bedeninize uymayabilir. Likralı bir pantolon bu dönemin en harika kurtarıcısı olabilir. Yeni kıyafetler satın almaya henüz başlamak istemiyorsanız hamile kemerlerini (bel bandı genişleticilerini) deneyebilirsiniz. Bu dönemde, rahatlamak en önemli ihtiyacınızdır ve vücudunuzu rahatlatmak düşünebileceğinizden bile daha önemlidir:


Hamile Destek Yastığı

Bazı hamile kadınlar, hamileliğin ilk evresinde 1 numaralı alışverişlerinin hamile destek yastığı olduğunu söylüyor. Bunun erken  olacağını düşünüyor olsanız bile, bu dönemde özellikle gece uyurken kolayca rahatsız olabilirsiniz ve hamile destek yastığı, daha iyi bir gece uykusu elde etmenize yardımcı olabilir.

 


Diş Bakımı

Hamilelikte ağzınız kuruyabilir, dişetleriniz daha hassas olabilir ve hatta bu dönemde diş eti iltihabına karşı daha duyarlısınızdır. Hamileler için periodontal hastalığın önlenmesi hayati öneme sahiptir, bu nedenle yeni, yumuşak kıllı bir diş fırçası ve diş ipi alıp ağzınızı taze ve sağlıklı tutmak için her gün kullanın.

 


Rahat Bir Pamuklu Sütyen

Göğüsleriniz şu anda muhtemelen daha fazla hassas olacaktır. Bunun yanı sıra bu dönemde hamile sütyeni için hazır olmayabilirsiniz ama yine de hamile sütyeni olmasına rağmen çok şık ve rahat sütyenler edinebilirsiniz.  Sporcu sütyeni veya telli olmayan rahat bir pamuklu sütyen bu hassas döneminizde sizi rahatlatabilir.


İyi Bir Vücut Losyonu

Cildiniz, özellikle göbek bölgeniz bu dönemde fazlasıyla kuruyabilir ve kaşınmalar başlayabilir.

Göbek çatlakları da hamilelikte en sık görülen durumlardan biridir.

Hamilelik döneminde kullanacağınız nemlendiriciler size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

EA019 E.M.A.B Naturel Non-Scents Shampoo & Body Wash 160Ml
EA018 E.M.A.B Natural Stretch Oil - 120 Ml
EA003 E.M.A.B Body Butter - 240Ml
EA001 E.M.A.B C-Mama Healing Salve - 30 Ml
EA004 E.M.A.B Earth Mama Bottom Balm - 60Ml
EA016 E.M.A.B Happy Mama Body Wash 160 Ml
BM-Y-500 Biomini Organik Hindistan Cevizi Yağı 500 ml.

 


Hamile Dergileri ve Hamilelik Anı Defterleri

İnanılmaz bir yolculuğa yeni başladınız. Nasıl hissediyorsunuz? Ne düşünüyorsunuz? Duygularınızı, düşüncelerinizi veya sorularınızı hamilelik günlüğüne yazabilirsiniz. Bu aynı zamanda; içinizde büyüyen minik bebeğe karşı kendinizi daha bağlı hissetmenize yardımcı olabilir ve bebeğiniz doğduktan sonra tüm bunlar size ve bebeğinize güzel bir tür hatıra olarak kalacaktır. Hamile dergilerini takip etmek hamilelik, anne, bebek vb konular hakkında güncel bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.